menu
مطالب پیشنهادی
سیب-زمینی-طعم-اشکال-فرزندان
چگونه می توانیم سیب زمینی را با طعم ها و اشکال مختلف برای فرزندمان تهیه کنیم
-نفخ-و-طب-سنتی
نفخ و طب سنتی
مزاج-شناسی
به دنبال مزاج خود هستید ؟ پس خوب جایی دنبالش می گردید
چاقی-و-لاغری
چه چیزی باعث چاق یا لاغر بودن می شود
ناتوانی-جنسی-زود-انزالی
درمان ناتوانی جنسی ، زود انزالی ، نعوظ
طبع-و-مزاج-خصوصیات-بدنی
طبع و مزاج خود را بر اساس خصوصیات بدنی تان بشناسید

شناخت بیماری ها از روی زبان - جلسه 6

در جلسات قبلی در مورد برخی از ویژگی های زبان طبیعی صحبت کردیم. یکی از این ویژگیها، رطوبت زبان است. رطوبت زبان را از سه زاویه مورد بررسی قرار می دهیم:

زبان خشک :

خشکی زبان، به تنهایی نشان دهنده غلبه گرمی در بدن می باشد. این گرمی ممکن است با دو منشأ در بدن ایجاد شود:

عامل اول ممکن است این گرما واقعی باشد که نشان دهنده مزاج دم و صفرای صاحب زبان و یا به علت حرارت عضوی از بدن مانند قلب و کبد باشد. البته مزاج دم دارای دو عنصر گرما و رطوبت با هم می باشد و صفراوی مزاجها دارای خشکی زیادی می باشند و این خشکی درکلیه ی اعضاء و جوارح از جمله زبان تاثیرگذار است. 

عامل دوم گرما ممکن است به علت حرارت کاذب بوده و ناشی از بیماری و عفونت در قسمتی از بدن فرد باشد. بطور مثال وقتی بدن فرد دچار عفونت می شود سیستم مدبره بدن با ایجاد گرمای زیاد برای مقابله با عفونت اقدام میکند که این گرما واقعی نیست. پس زبانی که خشک است نشان از حرارت و گرما در بدن دارد. البته شرایطی که فعلا در حال بیان آن هستیم در زمان طبیعی است، والا بقول استاد طالقانی گاها ترس، استرس ناگهانی و ... می تواند ایحاد خشکی شدید در دهان و زبان داشته باشد و رطوبت زبان ودهان را بسمت عمق بدن جذب نماید. 

زبان خیس:

زبان خیس و آبکی زبانی است که در حالت معمولی (دقت شود در حالت معمولی) رگه هایی از کف و بزاق بر روی آن دیده می شود که کاملا مشهود است و در حالت شدیدتر فرد دچار آبریزش دایمی از دهان می باشد. خصوصا در شب چون همانطور که می دانید مزاج شب نسبت به روز سردتر است و رطوبت زبان بیشتر می شود. این رطوبت زبان ناشی از طبع سرد بدن فرد و خصوصا وجود بلغم در ناحیه معده می باشد. در این صورت باید به ضعف کار کرد سه عضو مهم در بدن یعنی کبد ، معده و مجاری ادرار توجه کنید. 

زبان مرطوب:

زبان مرطوب زبانی است که رطوبت آن در حد طبیعی بوده و ظاهر زبان نه خشک و نه خیس است. این نوع رطوبت زبان نشان دهنده تعادل بدن می باشد. لطفا به فرق میان زبان مرطوب و خیس در متن بالا توجه  نمائید. زبان مرطوب یعنی زبانی که دارای رطوبت متعادل و طبیعی است. اما زبان خیس نشان دهنده غلبه و زیادی رطوبت و رطوبت نامتعادل و غیر طبیعی در زبان می باشد. 

ویژگی دیگر زبان طبیعی که باید در معاینات بررسی شود رگهای زیر زبان است. در زیر زبان دو رگ وجود دارد که در حالت طبیعی به رنگ تیره متمایل به آبی می باشد. این رگها نشان دهنده چگونگی گردش خون در بدن هستند و در حالت طبیعی باید نرم و کشیده باشند . همچنین اطراف و انتهای رگهای زبان باید قرمز کمرنگ (مشابه سطح زبان) باشد. 

زبان یک نوزاد چند ماهه شیر خوار و یا یک کودک سالم نمونه یک زبان طبیعی و نرمال می باشد . علاوه بر همه ویژگیهای بیان شده در مورد زبان، همیشه یک لایه نازک مواد بزاقی سطح زبان رامی پوشاند وقتی رنگ و شکل این ماده ی بزاقی تغییر کند نشان می دهد که این فرد بیماراست. غلظت زیاد مواد بزاقی، رنگی شدن آنها و حتی نبود ماده ی بزاقی روی سطح زبان نشان دهنده ی برخی مشکلات است. 

بطور مثال: وقتیکه مواد بزاقی زبان غلیظ می شود نشان دهنده این است که سیستم گوارشی بدن دچار عدم تعادل می باشد. وقتی این مواد غلیظ تر می شود نشان میدهد که سیستم ایمنی بدن بسیار ضعیف شده است. اگر مواد بزاقی به رنگ زرد باشد احتمال عفونت یا التهاب در قسمتی از بدن وجود دارد. کاهش بیش ازحد این ماده ی بزاقی معمولا حاکی از ضعیف شدن یکی از ارگان های اصلی بدن می باشد. از دیدگاه استاد طالقانی غلظت زیاد مواد بزاقی نشان می تواند نشان دهنده غلظت خون و گاها رسوب مواد غلیظ در بدن باشد. از دیدگاه ایشان افزایش زیاد مواد بزاقی زرد رنگ می تواند نشان دهنده افزایش ترشح صفرا و حرارت کبد، قلب و یا گاها افزایش حضور صفرا در دستگاه گوارش باشد.

به لطف خدا در جلسات بعد توضیحات بیشتری تقدیم خواهد شد. ادامه در جلسه 7

محصولات پیشنهادی
برچسب : زبان شناسی مزاج شناسی شناخت بیماریها از روی زبان
keyboard_arrow_up
برام پیدا کن ... search